środa, 3 stycznia 2018

Wzmacniacz GM70 - ciekawy problem buczenia rozwiązany


Przeniosłem sprzęt do nowego mieszkania, trochę jemu i przyjemnościom różnym dedykowanego, i po jakimś czasie zaczęły się dziwne problemy.

Indukował się we wzmacniaczu sygnał i przydźwięk, który pojawiał się i znikał, głośny, męczący. Byłem przekonany, że pochodzi z wrażliwej na otoczenie lampy VT25/10y, która jest driverem GM70.

Dziesiątki zabiegów nie przynosiły rezultatu.

Przebudowywałem na chwilę także wzmacniacz, żeby probować zastąpić EML20B zdecydowanie tańszą lampą 3C24 i tutaj ten problem był ogromny, jeszcze większy niż poprzednio.

W desperacji postanowiłem nawet przelutować niektóre komponenty, bo sądziłem że następuje indukcyjne sprzężenie transformatorów, których mam bardzo dużo w układzie.

W końcu odkryłem, że drut którym uziemiam siatkę 10Y był prawie przerwany, więc brak uziemienia siatki lampy powodował działanie jej jak antena i zbieranie sygnałów z otoczenia. Na chwilę pomogło, ale problem wrócił.

Kolega mi sugerował, że to jednak może pochodzić z zasilania...i to był dobry trop.

Szczęśliwie miałem drugi komplet układów grzania TENTLABS FILAMENT SUPPLY pod lampy 3C24. Zmieniłem je na te od 3C24, ustawiłem właściwe napięcie grzania 7.5V DC i.....CISZA!

Napisałem do producenta - Guido Tenta, który sugerował, że problem jest spowodowany za niskim napięciem zasilającym AC na wejściu płytki. Zmierzyłem i dla 7.5V DC na wyjściu na lampę 10Y było 8.1V AC na wejściu, więc zgodnie z zaleceniami.

Nie brałem pod uwagę jednak, że w momencie pomiaru w sieci było 240V AC i często napięcie spada do 230V a może i niżej, więc i AC na wejściu płytki spada proporcjonalnie.

Z tabeli napięć na stronie TENTLABS:

http://www.tentlabs.com/Products/Tubeamp/Tubefilament/assets/Filament_supply_chart.pdf

...wynika, że 7.27V AC przy obciążeniu lampą 1.25A to minimum, więc możliwe, że z czasem w ramach wygrzania się układu jego pewnego zestarzenia, ta wartość nieco wzrosła, np do 7.5V AC i zbliżyła się do tego co mam na wejściu płytki, kiedy napięcie w sieci spada w okolice 230V.

Podniosłem więc dla 240V AC w gniazdku napięcie na płytce do 8.5V AC i .....problem zniknął.

W samej dokumentacji do układu jest nawet takie stwierdzenie, które przeoczyłem:

"FAQ:
Ripple in output voltage (hum out of speaker)
Q: I checked the output using an oscilloscope, and saw a ripple
A: It is very likely that the input voltage is too low, or the output load
exceeds the specification. Check output current and eventually adapt the
input voltage."


Co za ulga...

4 komentarze:

 1. Cześć,
  Czy miałeś okazję w praktyce porównać dzianie układów Tentlabs i Roda Collemana ? Jeśli tak jak sonicznie wypadną ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z jakiegos powodu uklad Roda nie dzialal prawidlowo, bylo buczenie, wiec zaniechalem. Do tego problem z mocowaniem do obudowy i osobnym ukladem prostownika, wiec duzo zachodu jak na dwie lampy DHT w sekcji drivera tego wymagajace. Z tentlabs jest duzo prosciej. all in one.

   Usuń
 2. Dzięki za odpowiedź, to jeszcze pytanie jak żarzysz GM70?

  OdpowiedzUsuń
 3. jest na schemacie na blogu... CLC z dławikiem lundahla 100mH do 3.5A max. Sama GM70 bez driverow daje ok 1.5mV przydzwieku na wyjsciu glosnikowym.

  OdpowiedzUsuń