środa, 1 kwietnia 2015

7.05.2015 Bocznikowanie kondensatorów, Duelund SILVER bypass 0.01uF/600V

01.04.2015 

Przyszedł właśnie z Partsconnexion srebrny bypass Duelunda 0.01uF/600V.


Skąd taki pomysł?

Od dawna wiadomo, że czasem bocznikowanie dużego kondensatora o dwa rzędy wielkości mniejszym poprawia pracę tego pierwszego, co jest słyszalne, szczególnie na wyższych częstotliwościach. Często był to trick stosowany przy dużych wolnych, mułowatych brzmieniowo kondensatorach elektrolitycznych.
Miałem okresy gdzie próbowałem boczników w wielu miejscach toru sygnałowego, lecz na końcu je usuwałem. Wprowadzały one sztuczność i przerysowanie do brzmienia.
Pierwszy bocznik w profesjonalnym sprzęcie zauważyłem w głośnikach Audio Note E. Dawno temu, najwyższa ich wersja ze srebrną cewką w wysokotonowym Tonagenie miała srebrny bocznik Jensena  0.047uF na szeregowym kondensatorze w zwrotnicy w części wysokotonowej, chyba 4.7uF a w niektórych wersjach 6.8uF.
Celem takiego zabiegu było dodanie srebrzystej "mgiełki" do wysokich tonów.

Duelund wprowadził niedawno hybrydową wersję swojego kondensatora CAST - AG/CU.
Kupiłem go i opisywałem. Słychać było pewne rozwarstwienie dźwięku, jednak po jakimś czasie jego brzmienie się ułożyło i spodobało mi się.

Po nieudanej przygodzie z nowym transformatorem międzystopniowym INTERSTAGE, wróciłem do wersji z kondensatorem międzystopniowym i włożyłem do wzmacniacza hybrydowego Duelunda AG/CU 0.47uF.

Do DAC Audio Note na wyjściu powędrował starszy Duelund CU CAST 0.47uF. Wpadłem więc na pomysł, aby uczynić z niego wersję hybrydową przez dołożenie do miedzi srebrnego bocznika 0.01uF, oferowanego teraz osobno, a identycznego wg. zapewnień Duelunda jak ten, stosowany wewnątrz AG/CU.

Zobaczymy z jakim efektem....

08.04.2015 

Na razie się poddałem:-(
Należałoby oczekiwać, że bocznikowanie srebrem powinno poszerzyć i rozjaśnić wysokie tony, ale nic takiego się nie stało. Pierwsze wrażenie po zbocznikowaniu to....osłabienie i uczynienie wysokich tonów delikatniejszymi. Kilka dni wygrzewania i żadnej poprawy....poczekają na lepsze czasy....kosztowne doświadczenie. Spróbuje kiedy indziej...

20.04.2015 

Dałem im drugą próbę, też na wyjściu DAC. Tym razem dam im więcej czasu. Pierwsze wrażenie jest podobne, czyli raczej zabranie wysokich niż ich dodanie i zmiana ich charakteru na bardziej filigranowy.

7.05.2015 

To po prostu nie działa dobrze. Nie rozumiem, bo teoretycznie to to samo co hybrydowa wersja, która ma jednak zalety w stosunku do czystej miedzianej. wymontowałem. Musi czekać na lepsze czasy lub nowego właściciela, któremu będą pasowały....

2 komentarze: